Съображения, които трябва да знаете за Хайдутин

Съображения, които трябва да знаете за Хайдутин

Съображения, които трябва да знаете за Хайдутин

Blog Article

Паметник на Дельо хайдутин в Златоград на мястото, където според легендата е смъртно прострелян

Българските земи под османско владичество · Голяма турска война · Пожаревски договор · Договор от Кючук Кайнарджа ·

          Образът на бащата присъства непряко в поемата. (За разлика от образите на Чавдар и майката, които чуваме да разговарят, виждаме ги да страдат или да се радват, за бащата говорят майката, синът и лирическият говорител.

В преданията от нашите възрожденци, се мяркат имената на някои дружини оглавявани от жени като Сирма, Боянка, Румяна, Бойка Еленка, Тодорка.

Създаване на сметка Влизане Лични инструменти Създаване на сметка

          ► Представен е образът на Чавдар – „вехта войвода“

След неуспешната за Русия Кримска война, българското хайдутство е организирано в нови форми.

За разлика от тях, съвременното население в България , търпи безропотно налаганото му ново турско робство, а милиони от тях, дори се радват на внушаваните им мантри за демокрация, от еничарите които ги управляват.

Ето как е запечатана хайдушката традиция в спомените на Панайот Хитов:

Към него са вливат известни войводи, като Иванчо Карасулията, Петко Войвода, Апостол войвода – Ениджевардарското слънце и др.

Песента изпълнява особена художествена функция. Тя не е само израз на чувства. Тя е разказ непосредствено въздействащ, тя е родова и историческа памет. Затова Ботев използва монолога, внушаващ разговор (диалог) с дядото кавалджия; Срещата на двете поколения - старото и младото - е обединена от песента, от еднаквите „тегло" „сюрмашко” и „кахъри, черни ядове".

В нея е народното величие и гордост. Ботев вярва в приемствеността на предадения от родители на деца непокорен, свободолюбив Хайдутин дух. А съхранената историческа памет ще събуди горди, непримирими към робството чувства у моми и момци, у юнаци и мъже. Така песента ще разказва:

Неговият кратък и бурен житейски път е белязан с борбите на българите за национално освобождение от тежкото турско робство.

Значителна промяна в мисленето на хайдутите внася Георги Раковски. Той създава идеята за хайдутите като народни закрилници, който трябва да се обединят в големи чети, за да надвият Османската империя и освободят България.

Report this page